انسان از گذشته های دور نیاز به سرپناه و مامنی برای گذران زندگی بوده و در این راستا دست به ساخت و ساز بناها و مسکن های مورد نیازش زده و از دوره غارنشینی تا به امروز سیر تحول رسیدن به محل سکونتش را مدیریت کرده و به طراحی فضاهای گوناگون پرداخته است . معماری بهترین و نزدیکترین رشته برای پاسخ گویی به این نیاز جهت بهبودی کیفیت فضاها و نحوه ی استفاده از آن است که بشر را در رسیدن به هدفی والا بنام هنر معماری سوق داده و انسان پیوسته کوشیده است تا با تزیین فضاهای مورد استفاده اش کیفیت آن را بالا برده و از فضای ساخته شده توسط خود لذت ببرد . دراین مسیر و در امتداد این نیاز ، رشته معماری شکل گرفته و در تمام دنیا نیروهایی جهت انجام این مهم تربیت می شوند که این مجتمع افتخار دارد به یکی مراکز جذب و تربیت دانشجو در رشته معماری بدل شده و با در اختیار داشتن اساتیدی مجرب و با سابقه این وظیفه را دنبال می کند .

در این رشته و در این مقطع تلاش می شود تا با تمرینهای داده شده از طرف اساتید در ترمهای اولیه نحوه ی ترسیم نقشه های مختلف و نحوه ی ارائه ی آن با دانشجو تمرین شود و در ترمهای بعدی کم کم با اصول طراحی آشنا شده و به آن می پردازند . هدف نهایی از آموزش معماری در مقطع کاردانی پرورش نیروهایی است که بعنوان دستیار مهندس معمار به خدمت پرداخته و در دفاتر مهندسی و نیز کارگاه های ساخت و ساز توان نقشه خوانی و اجرای نقشه را داشته باشند .

مجموعا دانشجویان بایستی ۷۴ واحد جهت فراغت از تحصیل بگذرانند که ۳واحد آن کارآموزی است که  باید در تابستان سال دوم ، جهت آموزش و فراگیری معماری بصورت ملموس با دفاتر مهندسی و یا ارگان های دولتی که در آنها ساخت و ساز وجود دارد همکاری کرده و به تجربه اندوزی بپردازند .

برای دریافت چارت ترمیک درس های رشته کلیک کنید.